SSS

Kombi kullanmanın merkezi sisteme göre avantajları nelerdir?

Günümüzde özellikle doğalgaz bulunan bölgelerde bireysel ısınma için en avantajlı cihazlar kombilerdir.  Kombinin merkezi sisteme göre avantajları;

 • Kullandığınız kadar ödersiniz,
 • Program saatli oda termostatları ile;
  • İstediğiniz oda sıcaklığına göre çalıştırabilirsiniz,
  • Günün farklı saatlerine farklı sıcaklık ayarları yapabilirsiniz (ekonomik ve konfor işletimi
  • Evde bulunmadığınız zamanlarda da istediğiniz ayarda kullanabilirsiniz,
  • Internet bağlantısı olan oda termostatları ile evinizi/mekanınızı akıllı telefon, tablet veya bilgisayarla uzaktan kontrol edebilirsiniz.
 • Sıcak kullanım suyu için ayrı bir cihaza (şofben, termosifon, boyler vb.) gerek kalmaz,
 • Sıcak kullanım suyu ayarını istediğiniz gibi yapabilirsiniz,
 • Yoğuşmalı kombileri seçerek maksimum tasarruf sağlayabilirsiniz
Kombi montajını nereye yaptırmalıyım?

Kombi montajı ücretli olup satış fiyatına dâhil değildir, kombi montajını; 

 • Kombiyi satın aldığınız Warmhaus Yetkili Bayisine, veya
 • Bayinin montaj ekibi yoksa yerel gaz kuruluşlarının yetki verdiği (proje çizme yetkisi olan) bir tesisatçı firmaya (yerel gaz kuruluşlarının web sitelerinde sorgulayabilirsiniz) yaptırabilirsiniz.

Warmhaus öneriyor! :  Kombinizi yetkisiz kişilere monte ettirmeyiniz!

 

Kombiler dış ortama monte edilebilir mi?

Kombiler herhangi bir koruma önlemi alınmadan dış ortamlara monte edilemezler.  Kombiler ancak kapalı balkonlara veya izolasyonlu kabin içerisinde açık balkonlara monte edilebilirler. Her iki durumda da tesisat borularının da ısı izolasyonu yapılmalıdır.

 

Kombiyi banyoya monte edilebilir mi?

Kombilerin banyoya monte edilmesi yasaktır.

 

Kombi montajını yaptırdıktan sonra çalıştırabilir miyim?

Warmhaus öneriyor! :  Kombi montajı yapıldıktan sonra ilk çalıştırma işlemi kesinlikle Warmhaus Yetkili Servisi tarafından yapılmalıdır!  İlk çalıştırma işleminin Yetkili Servisimiz haricinde başkası tarafından yapılması durumunda kombiniz garanti kapsamı dışında kalır!

 

Kombide garanti süresi nasıl ve ne zaman başlar?

Kombide garanti süresi Yetkili Servisin cihazı devreye alması ile başlar. Yetkili servis tarafından devreye alınmadan kullanılan cihazlar garanti kapsamı dışında kalır. 

 

Kombi bakımının yapılması neden önemlidir?

Kalorifer sisteminize yapılacak düzenli bakım, kombinizin ve tesisatınızın ömrünü uzatır. Düzenli bakım yapılan kombilerin verimli çalışması sağlanarak yakıttan da tasarruf sağlanır.


Warmhaus öneriyor! :  Yılda bir defa kombilerinizin bakımlarını yaptırın. 

 

Kombi bakımı ücretli midir?

Kombi bakımı ücretlidir. Bakım kapsamında kombiye ait parçaların hepsinin bakımı ve temizliği yapılmakta; kalorifer tesisatı ve su basıncı kontrol edilmekte,

 

Kombinin veya Şofbenin monte edildiği ortamdaki havalandırma menfezlerini kapatabilir miyim?

Doğal gazı yakmak için bacalı model kombiler ve şofbenler yüksek miktarda hava kullanır için genellikle yeterli hava akımı için bu ortamlarda çift menfez bulunur.  Bu menfezler kesinlikle kapatılmamalıdır.  Eğer bu menfezler nedeniyle evinizin yüksek ısı kaybı olduğunu ve/veya yeterince ısınamadığını düşünüyorsanız menfezleri kapatmak yerine kombinin/şofbenin bulunduğu ortamın kapısını kapatarak genel kullanım alanından ayırabilirsiniz.  Böylece ısı kayıplarını en aza düşürmüş olursunuz. 


Kombilerin hermetik (yani özel baca boru setleri ile dışarıdan hava alıp dışarıya atık gaz atan) model olsalar bile gaz tesisatının bulunduğu ortamlarda en az bir adet menfez gaz kaçağına karşı emniyet olarak bulundurulmak zorundadır.  Sizin ve ailenizin güvenliği için menfezleri kapatmayınız.

 

Kombi ile güvende miyim?

Kombiler çalışma konumlarına göre; kalorifer suyu ve kullanım sıcak suyu aşırı ısınmasına, alev sönmesine, donmaya ve atık gaz aşırı sıcaklığına karşı ve CE standartlarının ön gördüğü tüm emniyet önlemlerine sahiptir.


Kombiyi güvenli kullanım dışına çıkarabilecek en önemli unsur yetkisiz servislerin müdahalesine izin vermenizdir.  


Warmhaus öneriyor! :  Lütfen kombinize Warmhaus Yetkili Servisleri dışında müdahale ettirmeyiniz!. 

 

Kombinin su basınç seviyesi sürekli düşüyor ise ne yapmalıyım?

Basınç düşmesinin birkaç nedeni vardır; öncelikle tesisat basıncınızın Montaj & Kullanım Kılavuzunda belirtilen talimatlara göre (kombi kapalıyken ve kalorifer suyu soğukken) 1 ile 1,5 bar arasında doldurulduğundan emin olunuz ve kombi alt kısmında bulunan manometreden takip ediniz.  Yeterli basınç sağlanıp kombi çalıştırıldıktan sonra kalorifer ısıtma sıcaklığınızla birlikte basınç artacaktır.  Takip eden günlerde kombiyi çalıştırmadan tesisat basıncının 1 bar’ın altına düştüğünü gözlemlerseniz şunları kontrol edin;

 • Kombinizin herhangi bir yerinden su akıntısı olup olmadığını kontrol edin ve böyle bir durum varsa Yetkili Servisimizi arayın,
 • Kombiden herhangi bir sızıntı yoksa tesisatınızı (radyatörlerin giriş ve çıkış vanalarını, boru bağlantı noktalarını ve tesisat borularının geçtiği bölgeleri) kontrol ediniz, eğer bu bölgelerde su akıntısı veya ıslaklık görürseniz kalorifer tesisatınızı yaptırdığınız yere yada yetkin bir tesisatçı çağırınız. Eğer tesisat noktalarında da kaçak tespit edemezseniz lütfen Yetkili Servisimizi arayın.

 

Kombiyi hangi sıcaklık derecesinde çalıştırmalıyım?

Tek başına kombi ayarlanan kalorifer gidiş sıcaklığına göre çalışır ve bekler en az 2 dakikalık bir bekleme sonrası kalorifer suyunun soğumasına göre tekrar devreye girerek döngüyü sürdürür.  Burada önemli olan evinizin / mekânınızın ısı kayıplarına göre kalorifer suyunun ısınma ve soğuma süreleri değişkenlik gösterir bu durum binanın izolasyon ve dizayn özellikleri, mevsimsel geçişler ve tesisat türleri gibi değişkenlere bağlı olarak değişmektedir.  Genel olarak bugüne kadar Isıtma sistemleri 90/70 OC' a göre dizayn edilmiştir ancak bu hesaplarda toleranslar yüksek olduğundan genel olarak kalorifer gidiş suyu sıcaklığı bölgesel olarak değişkenlik gösterir.  Örneğin (en soğuk kış aylarında ); radyatörlü bir sistemde İstanbul’da bile şehir merkezlerinde 45-65 OC’ler yeterli olabilmekte iken uzak veya yüksek kesimlerde 75-80 OC’lere kadar çıkabilmektedir.


Warmhaus öneriyor! :  Evinizi / mekânınız için en doğru, konforlu ve tasarruflu bir ısıtma ancak oda termostatı kullanımı ile mümkündür.

 

Kombili bir evde, doğalgaz tasarrufu için kullanılmayan mekânların radyatörlerini kapatmak veya kısmak doğru mudur?

Radyatörlü sistemlerde kullanılmayan mekânların (oda, salon, hol ) radyatörleri ancak o mekânların kapılarını kapatarak diğer mekânlarla hava/ısı ilişkisi kesildiği takdirde tasarruf sağlayabilir.  Ancak bu durumda da kapatılan mekânlarda rutubet oluşma riski de olduğu unutulmamalıdır.


Warmhaus öneriyor! :   Evinizi / mekânınız için en dengeli, konforlu ve tasarruflu bir ısıtma için Termostatik Radyatör Vanaları (TRV) kullanılmalıdır, TRV’ler oda termostatı ile birlikte kullanılabilir.

 

Geceleri kombiyi hangi ayarda tutmalıyım?

Mekân duvarlarının soğumaması için, geceleri en düşük seviyede ısıtmak yeterli olacaktır. Kombinin geceleri düşük sıcaklıkta çalıştırılmaması halinde kullanım saatlerinde kombi çalıştırıldığında duvarların ısınması uzun zaman alır ve bu da genel ortalamada enerji tüketimini büyük oranda artırır. 


Warmhaus öneriyor!: Evinizi / mekânınız için en doğru, konforlu ve tasarruflu bir ısıtma ancak oda termostatı kullanımı ile mümkündür. Böylece kombinizi gece ekonomik sıcaklığa, kullanım saatlerinde de belirlediğiniz oda konfor sıcaklığına göre çalıştırabilirsiniz.

 

Kombi sürekli çalışmasına rağmen yeterli ısınma sağlanamıyorsa ne yapılmalıdır?

Kombi sürekli açık tutulduğu halde yeterli ısınma sağlanamıyorsa aşağıdaki sebepler ön görülebilir;

 • Mekânın izolasyonu kötü olabilir,
 • Kalorifer tesisatınız yeterli ısıtıcı (radyatör, aparey vb) elemana sahip değildir,
 • Kombinin kalorifer sıcaklık ayarı düşük seçilmiştir,
 • Oda termostatı varsa sıcaklık ve program ayarlarının yeterli ve doğru olduğu kontrol edilmelidir,
 • Tesisat sisteminizde borulama, bağlantı hatası veya tıkanma olabilir,
 • Kombinin kapasitesi düşük seçilmiştir, 

Warmhaus öneriyor! :  Yetkili Servisin gelip kontrol etmesi gerekir. 

 

Oda Termostatı Nedir? Tasarruf sağlar mı?

Kombiler kalorifer tesisatındaki suyu istenilen sıcaklığa ulaştırmak için çalışırlar ve bunu bir pompa ile sirkülasyonunu sağlayarak (radyatörler ile) ortama ısı transferi yaparlar. 
Kombiler sadece kalorifer gidiş suyu sıcaklığına göre çalışma prensibine sahiptirler.  Yani ayarladığınız kalorifer sıcaklığı birkaç derece düştükten sonra tekrar ısıtmak üzere çalışır ve aslında mekânın oda sıcaklığını ölçemez. İşte bu nedenle; İdeal olan kontrol kalorifer suyunun sıcaklığı değil ortam sıcaklığıdır.  Kombilerin ortam sıcaklığına göre çalışmasını sağlayan cihazlara “Oda Termostatı” denir. 


Oda Termostatının avantajları şu şekildedir:

 • Ortam sıcaklığına göre kombiyi açıp kapatarak yaşam mahallinde konfor sağlar.
 • Gereksiz her +1 derece ısıtma için harcanacak olan %6’lık sarfiyatı engeller. 
 • Programlanabilir yapısı sayesinde evde olmadığınız zamanlarda düşük sıcaklıkta çalışarak ortam sıcaklığını belirli bir değerde tutarken siz evde iken konfor sıcaklığına ulaştıracak ayar imkânlarına sahiptir.

Warmhaus öneriyor! :  Günümüz teknolojisinde bir çok modeli olan oda termostatları hakkında daha fazla bilgi almak ve kurulum yaptırmak için musterihizmetleri@warmhaus.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Termostatik Vana Nedir?

Termostatik Radyatör Vanaları (TRV) aç-kapa radyatör vanaları yerine takılan ortam sıcaklığına göre ilgili odanın radyatörüne gelen su miktarını ayarlayan sıcaklık duyargalı elemanlardır.  Böylece istenilen oda sıcaklığına ulaşmaya başlandıkça TRV önce kombiden gelen sıcak su hattını kısmaya başlar ve tam ayarlanan sıcaklığa ulaşınca da kapanır ve bu da kombinin daha az suyu ısıtarak yakıt tüketimini azaltmasını sağlar.


Termostatik Radyatör Vanaları (TRV) ile kullanılmayan odaların sıcaklığı daha düşük tutularak tasarruf sağlanır ve diğer alanlarda konfor yaratılır.


Termostatik Radyatör Vanaları (TRV) hakkında daha fazla bilgi almak ve kurulum yaptırmak için musterihizmetleri@warmhaus.com.tr  adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Bacalı Kombi/Bacalı Kombi nedir?

Bacalı Kombi Monte edildiği ortamdaki havayı kullanan ve yanma sonucu oluşan atık gazı bağlandığı bacanın çekiş gücü ile tahliye eden cihazlardır.  

Hermetik kombi: hermetik kombi nedir?

Hermetik Kombi; Yakıcı gazı yakmak için gerekli havayı (oksijeni) eş merkezli baca sistemi ile dış ortamdan alan ve oluşan atık gazı yine eş merkezli baca sistemi ile dışarıya tahliye eden cihazlardır. 
Hermetik cihazlar atık gazı fan olmadan veya fanlı olarak tahliye edebilirler.

Kışın uzun bir süre kombimi kullanmadığım zaman donmaya karşı nasıl koruyabilirim?

Kombinin ana elektrik şalteri, doğal gaz vanası ve kalorifer gidiş-dönüş vanaları açık olmalı ve kombi yaz konumunda açık bırakılmalıdır.  Böylece kombi, içerisindeki suyun 5°C’nin altına düşmesi halinde otomatik olarak pompanın ve ateşlemenin çalışmasını sağlayan bir sistemi devreye alabilecektir.


Warmhaus öneriyor! : Eğer kış sezonu boyunca kombi kullanılmayacak ise; servis hizmeti alınmalı, cihazın ve tesisatın suyunun tamamen boşaltılarak donmaya karşı önlenmelidir.  

 

Konvansiyonel kombi

Genel olarak yoğuşma teknolojisi kullanmayan kombiler için bu ifade kullanılır.   Isıtma cihazlarının da tasarımında verimliliklerinin artırılması, emisyon değerlerinin düşürülmesini ve düşük verimli konvansiyonel (yoğuşmalı olmayan) cihazların üretimini sonlandıran Avrupa Birliği ile uyumluluk sağlamayı amaçlayan ErP / Ekodizayn yönetmeliği ülkemizde yürürlüğe girmiştir. Böylece Konvansiyonel cihazların satışı 01.01.2019 tarihinde sonlanmıştır.

 

Konvansiyonel kombiler atık gaz tahliye tiplerine göre; 

 • Bacalı kombi ve 
 • Hermetik kombiler

olarak iki farklı tipte üretilmiştir.

Yoğuşmalı kombi nedir?

Doğalgazın havada bulunan oksijenle yanması sonucu ısı enerjisi, atık gazlar ve su buharı oluşur.   Konvansiyonel kombilerde bu su buharı ve buhar olması nedeniyle taşıdığı enerji bacadan dışarı atılırken yoğuşmalı kombi, (çalışma şartlarına da bağlı olarak) su buharını kombi içindeki özel eşanjörde yoğuşturarak sağladığı ek ısı enerjisinin (dışarı atılmadan) ısıtma sisteminde kullanılmasını sağlayan cihazlardır. Yoğuşmalı kombiler hermetik prensiple çalışırlar.


Doğal gazın alt ısıl değerine göre hesaplama yapıldığında konvansiyonel kombilerin verimleri katalog değerlerine göre %88 ile %94 arasında değişirken yoğuşmalı kombilerin verimleri %102 ile %109 arasında belirtilmekteydi.  Ancak Ekodizayn yönetmeliğinin devreye girmesiyle yoğuşmalı kombilerin verim değerleri artık  yüzde 100’ü geçemeyecek şekilde ısıtma verimliliğine sahiptir. Ayrıca ısıtma cihazlarında da Enerji Etiketi zorunlu hale gelmiş ve etiket üzerinde A+++àD’ye giden bir skalada sınıflandırılarak gösterilmesi yürürlüğe girmiştir.

Hangi kombiyi seçmeliyim?

Kombi seçiminde etkin olan genel faktörleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 

 • Öncelikle evinizin/mekânınızın ısı ihtiyacını öğrenmelisiniz, bunun için
  • Mevcut kombinizi değiştirmek istiyorsanız ve bu cihazın ısıtma gücü yeterli ise aynı güçte kombi seçebilirsiniz,
  • Mevcutta bir kat kaloriferi kullanıyorsanız bu cihazın gücü de size seçiminiz için yardımcı olacaktır,
  • Sadece radyatör miktarına (ve ölçülerine) bakılarak da hesap yapıla bilinir, ancak eski döküm radyatörlü bir sistemden panel radyatörlü bir sisteme dönüş yapıyorsanız ortalama olarak en az %30 daha fazla güçte panel radyatör seçilmelidir,
  • Eğer ilk defa kombili tesisat yaptıracaksanız bu konuda uzman ve yetkili bir mühendislik firmasına keşif yaptırmalısınız.
 • Sıcak kullanım suyu ihtiyacınızı belirlemelisiniz, bunun için;
  • Tek banyolu evler için sıcak kullanım suyu debisi en az 8 – 12 l/dak. olan kombiler,
  • Çift banyolu evler için sıcak kullanım suyu debisi en az 14– 16 l/dak. olan kombiler,
  • Daha fazla sıcak su ihtiyacı olan yerler için ise belirlenen ihtiyaca göre kombi sıcak su debisine bakılmalıdır!

Warmhaus öneriyor! :  Ancak yine de biz her durumda yetkili bir mühendislik firmasına keşif yaptırmanızı öneriyoruz!.

 • Hangi marka olacağına karar vermek,
 • Kombi özelliklerlerine göre model seçmek,
 • Ayırabileceğiniz bütçe ve buna göre en tasarruflu model seçimi,
 • En yeni teknolojiye sahip ve tasarruflu olanına göre bütçe planlamak,
 • Sadece sıcak su kapasitesine veya sadece kalorifer ısıtma gücüne göre seçmek,
 • En uygun fiyatlı kombiyi seçmek,

olarak sıralayabiliriz.  Yukarıdaki kriterlerden hangisinin sizin için ön planda olduğuna karar vermeniz sizi hangi tip ve model olacağı konusunda yönlendirecektir.  
Warmhaus öneriyor! :  Bu konuda web sitemizdeki “Kombi Seçimi” uygulaması da size yardımcı olacaktır.

 

Kullanım ömrü dolan eski bacalı kombinin yerine tekrar bacalı kombi monte edilebilir mi?

Bacalı kombiler sadece Konvansiyonel tipte üretildiğinden ve konvansiyonel kombilerin üretimi de artık yapılmadığından aynı kapasite ve özelliklerde bir yoğuşmalı ve hermetik kombi monte edilmelidir.

Eski bacalı kombinizin yeri eş merkezli baca borusunun dış ortama çıkışı için uygun ise yerine hermetik olarak çalışan bir yoğuşmalı kombi monte edilebilir.

 

 

Kombim arızalandığında nereyi aramalıyım ya da haber vermeliyim?

Lütfen https://warmhaus.com.tr/tr/tuketici-destek/yetkili-servis-listesi web sayfamızdan bölgenize en yakın Yetkili Servisimize ulaşabilirsiniz.  Ayrıca 11.soruda belirtildiği gibi akıllı cihaz uygulaması üzerinden de talepte bulunabilirsiniz.

 

Kombiyi ilk çalıştırma (devreye alma) işlemi için ne yapmalıyım?

Kombiyi monte edildikten sonra ilk çalıştırma işlemi için Warmhaus Yetkili Servisimizi çağırmalısınız.  Yetkili servislerimize https://www.warmhaus.com.tr/tr/servis/yetkili-servis-listesi web adresimizden ulaşabilirsiniz.  Devreye alma taleplerinizi https://www.warmhaus.com.tr/tr/servis/devreye-alma-talep adresimizde açıklanan 3 farklı yöntemle,

 • Akıllı telefon ve tabletlerle kullanabileceğiniz uygulamamızı kullanarak,
 • Müşteri Girişi adresini ziyaret ederek ve SMS ile iletebilirsiniz.